אלמנט המתכת

אלמנט המתכת

מבנה גופם של טיפוסי המתכת הינו ארוך וצר. ראשם קטן יחסית לגוף, פניהם נוטות לחיוורון, תווי פניהם חדות וכתפיהם מכונסות ונוטות כלפי פנים.
המתכתיים הם טיפוסים אינטליגנטיים, בעלי גבולות והגדרות ברורים, משמעת עצמית גבוהה וכך גם ביקורתיות. הם בעלי יכולת אבחנה חדה, בעלי חוש אסתטיקה ועיצוב מפותחים. הם נוטים להקפדה ודקדקנות בפרטים ובדייקנות. הם פרפקציוניסטים רודפי שלמות. הם מודעים מאוד לסביבתם החיצונית והפנימית ונוטים לשמירה על מרחק רגשי עד כדי ריסון רגשותיהם.
טיפוס המתכת לא מרגיש שייכות. הוא מוציא את עצמו מהכלל, רואה את עצמו כטריטוריה עצמאית, אינדיבידואלית, אשר עוסקת בשלמות וקידום העצמי, ולא כחלק מכלל גדול. הוא משתעבד לפנימיות שלו, לצורך לאזן משוואות פנימיות וקונפליקטים. ולכן, עבור הרבה טיפוסי מתכת, החיים הם מאבק הישרדות ארוך בדרך לפתרון הנוסחה. יש בעיה לרבים מהם לחוות דרך נינוחה ומסופקת. רמת הציפיות הולמת את המציאות המתרחשת והאפשרית בכל מצב נתון. ככל שיש פחות תמיכה של אדמה במתכת, מתקיימים יותר טקסים וחזרות על ריטואלים אשר אמורים לספק ביטחון, כחזרה למקום ידוע ומוכר. תחושת האשם עולה והחיטוט הפנימי גובר.
מתכת תופס את עצמו כאדם מוסרי והגון, יש לו יכולת לפרק סצנות מורכבות לפרקים קטנים, ברורים ומוגדרים. תהליך הפירוק לגורמים עוזר להם להבין את הסיטואציה על בוריה ולשלוט על הפרטים. מתכת יודע להפריד טפל מעיקר ותהליך הארגון שלו טבעי, סדר פנימי שמוקרן החוצה בתהליך שיטתי, ידוע ומובנה, פירוק לגורמים, חקירה, תיעוד והרכבה מחדש, בדרך כלל קצת אחרת – יעיל יותר. זה מקביל לצורך שלהם במהפכנות, ברה-אורגניזציה, בנטייה לראות את הצורם והלא מתאים, בצורך לסדר ולארגן פרטים ולהביאם לקומפוזיציה. אלו מתחברים ליכולת דיוק, מיקוד ובעיקר שליטה עצמית, המאפשרת התמדה בתהליך עד אשר יסתיים בשלמות. אחד החסרונות הבולטים בתהליך הזה הוא שהם לא יכולים לעשות דברים במקביל, ולכן אם יתגלה קושי במשימה ויהיה מכשול, הם לא יתקדמו עד אשר יפתרו את הבעיה. לעיתים ההמתנה הזו מעכבת את ההתפתחות כולה, מעכבת את האפשרות לבחון את המכשול מזוויות הסתכלות שונות, מזמן אחר.

התייחסות למעגל הבקרה של חמשת האלמנטים:

המתכת נוצרת מאלמנט האדמה, היא יוצרת את אלמנט המים, מבקרת את אלמנט העץ, ומבוקרת על ידי אלמנט האש.
אלמנט המתכת הוא אלמנט אשר מביט יותר על השמיים מאשר על הארץ. הוא זקוק לאיזון ותמיכה על מנת לממש את מלוא הפוטנציאל שלו. את הבסיס הזה מספקת לו האדמה. עבורו המציאות היא מקום שיש לחקור אותו ולעמוד על טיבו. הוא כפייתי בהתנהלות שלו וחסר ביטחון ולכן התמיכה של האדמה משמשת לו כעוגן על מנת שיהיה לו מרכז כבידה ממנו הוא יוכל לצאת למרחב ולחקור. אלמנט מתכת מעדיף שהביטחון שלו יבוא לידי מימוש דרך ידע וידיעה. צורך בשליטה עצמית ללא פשרות מעמיק את הצורך בוודאות שהידע נוטה לספק לו. מתכת מחפש שלמות,  שיכולה לבוא לידי ביטוי בהזדככות פנימית או בשלמות של הצורה, המשימה, היצירה, המידע.
הביטוי של מתכת הוא דרך מים. מתכת הוא לא אלמנט זורם, הוא מתכנס פנימה וחוקר. מתכת נוטה להתקע בדינמיקה הפנימית של מערכות היחסים, ברצון שהתהליך או הקשר הרגשי יהיה צודק ושווה. הם מתקדמים בחיים על ידי השוואה וזה יוצר התחשבנות, שיפוט וביקורת עצמית וחיצונית גבוהה. בנוסף לכך, יש צורך בשלמות, מה שמחמיר את העניין. לאלמנט מתכת יש יכולת קליטת נתונים גבוהה, יכולת עיבוד והבנה עמוקה, אך הקושי מתגלה עם הרצון להוציא אל הפועל. הצורך בשלמות המשימה מונע לעיתים מהמשימה להתבצע כלל.
אלמנט מתכת מקדש את ההיגיון הצרוף, רגשות הם עניין שלא ברור לו כיצד להתנהל מולם כל עוד הם לא נמצאים תחת המבנה המוגדר והערכי שהוא בונה. הערכים שהוא בונה הם מה מוסרי או לא, מה צודק או לא, מה בשליטה או לא. נאמר שהביטוי של המתכת הוא המים, כאן ניתן להבין שהמים מאפשרים למתכת לחוות חוויה ישירה ובלתי אמצעית. יכולת לפתח ניטרליות ונקודת מבט בוחנת, אך לא שופטת. כשזה מתקיים מתכת לומד שצדק הוא מושג יחסי.
אנשי מתכת לא מתעניינים במה שכולם רואים, אלא בעיקר במה שאף אחד לא רואה. זהו המבט הייחודי והמקורי המניע אותם אל עבר המיסטי והנסתר, הדתי והסימבולי. השפע של המתכת הוא אלמנט העץ בגלל שלו יש את רוב התכונות ההפוכות מהמתכת, את היכולת לצאת אל מעבר לגבולות ולפרוץ אותן. לעץ פחות אכפת מתגובת הסביבה והוא פחות מושפע ממנה. הוא יודע להתנהל טוב יותר מול מטרות ולוחות זמנים. המתכת רואה בכח ובתנופה של העץ כלי שעבורו הוא אידיאלי. בשל השיפוט העצמי של המתכת הוא זה אשר מבטל את הכח הזה. העץ מספק למתכת את ההשראה, את “מגרש המשחקים” המציאותי והכוחני שהמתכת יכול לבדוק בו את רמת השליטה העצמית שלו. עבור המתכת, העץ הוא לקוח אידיאלי, כזה שצריך לארגן ולסדר את אורח חייו, לרדת איתו לפרטים, לדייק.
איברים: LU, LI.
כיוון: מערב, כיוון שקיעת השמש, הדעיכה, התכנסות, ההתכוננות לסיומו של יום.
עונה: בסין, הסתיו היא עונת יובש, והפרי מתייבש מצטמק ונדחס (אלו הן תכונות הזהות למתכת).
צבע: לבן, מכיוון שצבע זה מסמל ניקיון, טוהר וחיים. וגם אפור.
טעם: חריף – טעם שמפזר ומייזע, וזהו חלק מתפקודי הריאות השייכים לאלמנט.
רגש: המתכת אחראית על יכולת האדם להיפרד, ולכן הרגש המשויך אליה הוא צער, יגון ואבל.
שלב במעגל החיים: גיל הזהב.
שעות ביום: ערב, סוף היום.
מקצועות אופייניים: שופט, חוקר, כירורג, פיזיקאי, כלכלן, מנתח פיננסי.