אלמנט האש

אלמנט העץ מבנה גופם של טיפוסי האש הוא רזה עד בינוני, עם נטייה לעגלגלות באזור הבטן והאגן. ראשם מחודד מעט עם פנים ב”צורת לב” בגוון אדמדם ואוזניים בולטות.
טיפוסי האש הינם דינמיים ומלאי חיות ושמחת חיים. יש לו את היכולת להניע אנשים ממצב רגשי אחד לאחר באמצעות עידוד, הצחקה, וקידום מצבים חיוביים של שמחה וסיפוק, רק מעצם יכולת ההשתתפות.
ככלל, טיפוס האש מאוד אוהב לבלוט; הוא מגיע עם כל האנרגיה וההתלהבות שלו למקום ונוטה להפוך, כמעט מיידית, לזירת ההתרחשות המרכזית.
הם משתעממים בקלות ולכן מחפשים אתגרים, שכן הרעיון בבסיס אלמנט האש הוא השיא –  הנקודה הגבוהה ביותר של הכל. האש היא הכח בעל עוצמת היאנג החזקה ביותר; היא מיוחסת לחיים, לדינמיות ולאקטיביות. משמעותה היא קרינה, אור, ניצוצות ולהבות, המספקים את תחושת החיות במלואה.
 הם אנשים כריזמטיים ויודעים לשכנע ולסחוף אחריהם את הסובבים. אלמנט האש מייצג קשר, אינטראקציה בין אנשים ומצבים, יכולת דיבור ושיחה טובים. זאת, מכיוון שאלמנט האש מתקשר לאיבר החישה הלשון – האמצעי של האדם לתקשר עם הסביבה ולבטא את רחשי ליבו. על כך נאמר: “נאום חוצב לבבות” ו”החיים והמוות ביד הלשון”.
כשטיפוס האש נוטה יותר ליאנג, הוא מחפש את הקרבה והחום, וכשהוא נוטה יותר לכיוון היין הוא סגור ומופנם ולכן לפעמים קל לטעות בינו לבין טיפוס המתכת. בנוסף, שינויים מהירים מערערים אותו וגורמים לו לעומס נפשי הגורם לו לדיכאון; אז הוא אוטם עצמו בפני החוויה ומבטו הופך להיות מתכתי וקר, שוב, כמו המתכת.
הצורך של טיפוס האש להיות ולתפקד במצבים של חום, התלהבות והשראה מביאים אותו בקלות למצב של תשישות, חרדה ואי-שקט. יש לו נטייה למצבים רגשיים קיצוניים, לנוע אל מעבר לגבולות, ולעיתים הוא “נשרף” בשל כך ואז הופך להיות כבוי ומדוכא.

התייחסות למעגל הבקרה של חמשת האלמנטים:

האש נוצרת מאלמנט העץ ויוצרת את אלמנט האדמה, היא מבקרת את אלמנט המתכת ומבוקרת על ידי אלמנט המים.
כל התכונות שאלמנט האש מאגד בתוכו באות לידי ביטוי כשיש לו מספיק הזנה מהעץ וכשהאדמה לא מחלישה אותו. או אז, האש יוצרת אווירה של חום ואהבה. בחוסר איזון, האדם עשוי להקרין קור (מיני, רגשי, פיזי וכדו’).
ניתן לומר, כי האש היא לא אלמנט, אלא מצב תודעתי, נקודת שיא שהיא התוצאה של תהליך זריעה וצמיחה; זהו מצב של פריחה ומלאות של רעיון שנולד באלמנט המים. אלמנט המים הוא השלב תיאורטי, השלב המעשי שייך לאלמנט העץ (המוציא מן הכח אל הפועל), ואילו שלב המימוש משתייך לאלמנט האש.
העץ אמור למספק את הגירוי להתרחבות וליציאה מהגבולות של אלמנט האש. השפע של העץ מתבטא במתכת, המאפשרת הגדרה, שליטה עצמית וטאקט המהווים גם את הדרך ומחייבים את האש לתהליך מוגדר ועוקב. כשהעץ אינו מזין את האש, המצב אינו מאוזן וזהה למדורה ללא עצים לבעירה. אז, האדם נאלץ לייצר בעצמו את ההנעה הרגשית שתאפשר לו ביטוי רגשי. בפועל הוא עושה זאת דרך דרמטיזציה (בדרך כלל באמצעות כעס), ממריצים למיניהם (כמו: קפה, סיגריות או סמים) או דרך מפגש עם אנשים החווים כאב וצער ועל ידי כך הוא חווה את החוויה הרגשית (דרך אחרים).
איברים: HT, SI, PC, TW. האיבר המקושר לאלמנט האש הוא הלב ולכן גם טיפוסי האש מאוד אמוציונליים, חמים, פתוחים ומלאי התלהבות. הם רוצים להיות נאהבים ואוהבים רומנטיקה. הם חושפים בקלות תחושות ורגשות, משתפים אחרים, מתוודים ומזדהים.
כיוון: דרום.
עונה: קיץ – עונת מימוש הפוטנציאל ושגשוג, הגורמים לתחושה של סיפוק, הגעה לשלמות והבשלה.
צבע: אדום, כצבע שלהבת האש.
טעם: מר, כטעם השריפה שמשאירה אחריה האש.
רגש: שמחה.
שלב במעל החיים: נערות.
שעות ביום: צהריים.
מקצועות: לרוב, אנשי אלמנט האש עוסקים בתקשורת עם קהל, האמונים על חברה ובילויים. ראש ממשלה, נואם, גננת, מורה, שחקן קולנוע, איש שיווק ומכירות, איש שירות לקוחות.